تبلیغات
تفریحی آموزشی سرگرمی - 57 نکته مهم و توصیه عمومی به کاربران کامپیوتر و اینترنت برای یک عمرکار امن.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد

57 نکته مهم و توصیه عمومی به کاربران کامپیوتر و اینترنت برای یک عمرکار امن.

نویسنده :mojtaba- s
تاریخ:16 دی 87-11:48

مطالعه نکات زیراحتمال خرابی کامپیوترتان را به حداقل خواهد رساند: . وقتی کامپیوترتان روشن است، هرگز برق آن را قطع نکنید، چرا که ممکن است موجب آسیب دیدن قطعات سیستم و یا ایجاد خرابی در سیستم عامل (ویندوز) گردد.
2. حتما از یک محافظ برق مخصوص کامپیوتر استفاده کنید . اگر کل منزل شما مجهز به یک محافظ برق کلی باشد بسیار بهتر خواهد بود .
3. چون وصل برق اغلب در آغاز به صورت ضربه ای است هنگامی که برق قطع می شود کل سیستم را از برق قطع کنید تا هنگام وصل مجدد برق سیستم در معرض آسیب نباشد . ( نکته بسیار مهم


مطالعه نکات زیر احتمال خرابی کامپیوترتان را به حداقل خواهد رساند:
1. وقتی کامپیوترتان روشن است، هرگز برق آن را قطع نکنید، چرا که ممکن است موجب آسیب دیدن قطعات سیستم و یا ایجاد خرابی در سیستم عامل (ویندوز) گردد.
2. حتما از یک محافظ برق مخصوص کامپیوتر استفاده کنید . اگر کل منزل شما مجهز به یک محافظ برق کلی باشد بسیار بهتر خواهد بود .
3. چون وصل برق اغلب در آغاز به صورت ضربه ای است هنگامی که برق قطع می شود کل سیستم را از برق قطع کنید تا هنگام وصل مجدد برق سیستم در معرض آسیب نباشد . ( نکته بسیار مهم
4. سیمها و کابلهای داخل کیس را منظم کنید تا جریان هوا براحتی در داخل کیس کامپیوتر جریان یابد . ( برای ساماندهی به کابلها و سیمها از بستهای کمربندی مخصوص استفاده کنید ، کشهای لاستیکی به مرور زمان خورده می شوند و تبدیل به خمیر می شوند )
5. در زمانهای پیک مصرف برق کمتر از کامپیوتر استفاده نمایید .
6. درصورت امکان از یک یو پی اس استفاده کنید تا با قطع برق به یکباره سیستم شما خاموش نگردد و از مواردی همچون ازدست رفتن اطلاعات و یا خرابی قطعات در امان بمایند . میتوانید یک UPS کوچک ۱۵ دقیقه ای با قیمت کمتر از ۸۰ هزار تومان خریداری کنید و آسوده خاطر با کامپیوتر کار کنید .
7. درصورتیکه کارت گرافیکی شما دارای فن میباشد فن آن را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید .
8. درصورتیکه جدیدا قطعاتی ( مانند رایتر یا هارد دوم و ... )‌به سیستم اضافه کرده اید از قدرت کشش منبع تغذیه خود مطمئن شوید . بسیاری از خسارات الکتریکی به کامپیوتر ناشی از منابع تغذیه ضعیف یا غیراستاندارد و نامناسب میباشد .
9. وقتی کامپیوتر را خاموش می کنید مانیتور و بلندگوها را نیز خاموش نمایید تا در مصرف برق صرفه جویی گردد .
10. هیت سینک چیپستهای مادربورد و کارت گرافیک و هارد را بررسی کنید و در صورتیکه دمای آنها به صورت غیرعادی بالاست در فکر اضافه کردن و نصب فن اضافی باشید . برای هارد میتوانید از فنهای خنک کننده مخصوص هارد استفاده کنید .
11. در صورتی که ولتاژ برق منزل شما ضعیف است و یا نوسان دارد حتما از یک محافظ کامپیوتر مناسب استفاده کنید. نوسانات ولتاژ برق بیشترین صدمه را به سیستم های الکترونیکی وارد می سازند.

مدیریت گرمایشی
12. فن خنک کننده پاور خود را بررسی کنید . فن پاورها غالبا پس از یکی دو سال ضعیف می شوند و کارایی لازم را ندارند و در گرمای شدید ممکن است نتوانند عمل خنک کنندگی پاور را بدرستی انجام دهند و در نتیجه پاور آسیب بیند و یا اثر آن موجب آسیب دیدن دیگر قطعات کامپیوتر گردد.
13. در اطراف کیس کامپیوتر خود کمی فضای خالی ایجاد کنید تا گرمای کیس براحتی تخلیه گردد . ضمنا کیس را بلندی زیاد قرار ندهید .
14.  در صورتیکه از دو درایو استفاده می کنید (مثلا یک رایتر و یک دی وی دی رام ) توجه کنید که بین این دو دستگاه فاصله وجود داشته باشد تا دمای حاصل از کار درایوها براحتی تخلیه گردد .
15. با هوای فشرده ، گرد و غبار چسبید ه به فنها و قطعات داخلی کامپیوتر را بزدایید . البته توجه کنید که قطعاتی مثل رم و یا کارت گرافیک در جای خود مجددا محکم گردند .
16.  سعی کنید درجه حرارت محیطی را که کامپیوتر در آن قرار دارد، خنک نگه دارید.


مدیزیت عمومی
17. حتی الامکان سعی کنید از دکمه ری استارت (یا Reset) و یا کلید پاور روی کیسِ کامپیوتر برای خاموش کردن و یا راه اندازی مجدد سیستم استفاده نکنید. ضمن آنکه یادتان نرود پس از خاموش کردن کیس، مانیتور را هم خاموش کنید.
18. از قرار دادن بلندگوهای کامپیوتر در کنار مانیتور خودداری کنید چرا که خاصیت مغناطیسی بلندگوها ممکن است در عملکرد مانیتور اخلال ایجاد کند. (مانیتورهای LCD اشکالی اندارد)
19. سعی کنید به خواندن پیام های ویندوز عادت کنید و ترجمه آنها را یاد بگیرید.
20. حتی الامکان سی دی های خش دار را در داخل دستگاه قرار ندهید چون موجب ضعیف شدن اُپتیک سی دی رام و یا رایتر شما خواهد شد.
21. اگر چاپگر شما جوهر افشان است سعی کنید هر هفته چند برگ با آن چاپ کنید تا هِد و جوهر آن خشک نشود.
22. ولوم بلندگوهایتان را در بالاترین حد قرار ندهید چون ممکن است موجب سوختن و یا نیم سوز شدن بلندگوها گردد.
23. هرگز سیستم را بی مورد باز نکنید و یا قطعات حساسی مانند هارد و یا سی پی یو و رَم را از سیستم جدا نکنید. چون علاوه بر ابطال گارانتی سیستم، ممکن است قطعه مورد نظر آسیب ببیند.
24. در صورتی که می خواهید از اینترنت استفاده کنید (در این مورد مقالاتی در وبلاگ وجود دارد) بهتر است تلفن های منزل را از پریز کشیده تا نویز (پارازیت) گوشی ها روی سرعت اینترنت شما تاثیر منفی نگذارند. اتصالات نامناسب باعث کاهش سرعت اینترنت می گردند. همواره از محکم و مطمئن بودن اتصالات تلفن و کابل کشی منزل خود، از تابلوی ورودی ساختمان تا محل اتصال به کامپیوتر، اطمینان حاصل کنید.
25. بعضی از سایت ها برای دادن فایل یا دانلود برنامه، از شما می خواهند که برنامه ای را بر روی سیستم خود نصب کنید. در این گونه موارد مراقب باشید، چرا که بسیاری از این نرم افزارها مانند تروجان ها و ویروس ها عمل می کنند!
26. برای آن که از حملات راه دور اینترنتی (خصوصا هنگام چت) در امان باشید می توانید خاصیت Remote Assistance را غیر فعال کنید. به این منظور به Cotrol Panel رفته و وارد System شوید. سپس از سربرگِ Remote با کلیک گزینه Allow Remote Assistance invitations to be sent from this computer را از حالت انتخاب خارج کنید. (در سیستم عامل های مختلف ویندوز گزینه مذکور نام های مشابهی دارد).


مدیزیت فایلها

27. همواره از نصب بودن برنامه ضدویروس مطمئن باشید و سعی کنید حداقل هر هفته آنتی ویروس خود را بروز (Update) کنید. (در این مورد مقالاتی درتالار گفتگوی سایت میکرو رایانه وجود دارد) در هنگام اتصال و استفاده از اینترنت حتما به هشدارهای برنامه ضدویروس تان توجه کنید.
28. از پاک کردن فایل هایی که نمی دانید برای چه برنامه ای هستند و یا چه کاربردی دارند خودداری کنید. توجه کنید که درایوهای C و D در اغلب کامپیوترها حاوی برنامه های اصلی سیستم می باشند و پاک کردن پوشه یا فایلهای ناشناس از آنها، ممکن است موجب خرابی ویندوز گردد.
29. برنامه هایی را که کاربردشان را نمی دانید نصب نکنید چرا که نصب بی مورد برنامه ها موجب کند شدن سیستم و حتی ممکن است موجب خرابی ویندوز گردد.
30. در صورتی که نرم افزار ضد ویروس از نصب برنامه ای جلوگیری کرد، سعی نکنید با بستن ضد ویروس برنامه را نصب کنید، بدیهی است که در این گونه موارد ممکن است برنامه مورد نظر ویروسی باشد.
31. هرگز درایوی (پارتیشن هارد دیسک) را به طور کامل پر نکنید. در بسیاری از مواقع اگر درایوی (خصوصا درایو C) پر شود موجب از کار افتادن ویندوز می گردد.
32. اگر با پیغام Low Space مواجه شدید احتمالا یکی از درایوهای کامپیوترتان پر شده، پس هرچه سریع تر بخشی از اطلاعات غیرمهم آن را حذف و یا به درایو دیگری منتقل کنید. موقع کپی از DVD یا CD، فایل تصویر (Image) در درایوی که ویندوز نصب است، ایجاد می شود، بنابراین فضای زیادی برای این کار لازم است (بیش از ۴.۷GB).
33. هر چند وقت یکبار بازی ها و یا برنامه هایی که دیگر با آنها کار نمی کنید، حذف کنید.
34. برای حذف یک برنامه و یا بازی حتما از طریق مسیر Control Panel و سپس Add/Remove Program اقدام کنید و سپس برنامه ایی را که می خواهید حذف کنید از لیست انتخاب کرده و دکمه Add/Remove را بزنید و روند حذف را ادامه دهید تا برنامه حذف گردد. هرگز فایلهای برنامه را به طور دستی پاک نکنید.
35. کپی کردن فایل های حجیمی مانند فیلم ها و فایل های صوتی موجب کند شدن هارد و همچنین خرابی تدریجی هارد خواهد شد. بنابراین سعی کنید فایلهای صوتی و تصویری حجیم را در سی دی و یا دی وی دی ها ذخیره کنید.
36. سیستم شما هر چقدر هم سریع باشد نباید انتظار داشته باشید که کارهایی مثل میکس فیلم را به سرعت انجام دهد، چرا که برنامه های میکس فیلم در صورتی با سرعت اجرا می شوند که علاوه بر سرعت بالای سیستم و زیاد بودن مقدار رَم، سیستم شما مجهز به کارتهای مخصوص میکس باشد.
37. بالا آمدن سریع یا کند بودن سیستم نمی تواند دلیل سرعت بالای سیستم و یا کندی آن باشد، چرا که نصب نرم افزارهای زیاد بر روی سیستم و وجود نرم افزارهایی که در هنگام بالا آمدن سیستم فعال می شوند (مانند برنامه آنتی ویروس) موجب کند شدن سیستم خواهد شد.
38. در صورتی که سرعت اینترنت شما کند است، سعی کنید شماره های دیگر روی کارت اینترنت را نیز امتحان کنید. اگر در روزهای بارانی سرعت اینترنت شما به شدت کاهش می یابد حتما سیم ها و ارتباطات مورد استفاده برای خط تلفن را بررسی کنید که پوسیده و یا مستهلک نشده باشند و محل های اتصال نیز محکم و مطمئن باشد.
39. توجه کنید که تقریبا تمامی مانیتورها، اشعه هایی که برای انسان مضر است تولید می کنند، ضمن آنکه نگاه کردن مداوم به مانیتور برای چشم مضر است. بنابر این سعی کنید هر چند دقیقه یکبار چشم خود را بر اشیا دور متمرکز کنید و از کار مداوم با کامپیوتر پرهیز نمایید. ضمنا سعی کنید در اتاق کامپیوتر خود حتی الامکان از گل و گیاه طبیعی هم استفاده کنید.
40. ۲۴)در صورتی که از کامپیوتر خود بیشتر برای بازی استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که اغلب بازی های جدید نیاز به کارت گرافیکی قوی تری دارند، لذا نباید انتظار داشت که کارت گرافیکی کامپیوترتان که بیش از یک سال از عمر آن گذشته، بازی های روز را اجرا کند. در این گونه موارد باید به فکر ارتقاء کارت گرافیک خود باشید.
41. ضرب المثل "دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن" در کامپیوترتان هم کاربرد دارد! سعی نکنید برای افزایش سرعت سیستم خود، آنتی ویروس را حذف و یا غیرفعال کنید. چرا که ممکن است سیستم عامل (ویندوز) در نبودِ آنتی ویروس، مورد حمله ویروس ها قرار گرفته و بالا نیاید و یا اطلاعات مهمی را ازدست بدهید.
42. بدیهی است که با وجود آنتی ویروس شاید حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از سرعت سیستم شما کاهش یابد ولی قطعا با این کاهش سرعت، چیز با ارزشمند تری به دست می آورید و آن حفظ سیستم عامل و اطلاعات کامپیوترتان است.
43. اگر موبایل خود را به کامپیوتر وصل می کنید حتما به بروز بودن آنتی ویروس خود توجه کنید. چرا که بسیاری از ویروس های موبایل ها جدید هستند و آنتی ویروس های قدیمی قادر به شناسایی آنها نیستند.
44. همواره از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه کنید ( آنها را روی سی دی یا دی وی دی رایت کنید). توجه کنید که هارد دیسک ها در بسیاری از مواقع پس از ۴ تا ۷ سال دچار عیب می شوند و غیر از این هم بنا به هر دلیلی! هر لحظه ممکن است تمام اطلاعات شما به کلی پاک شوند! (قطع ناگهانی برق و ویروس ناشناخته و ...)
45. سعی کنید فقط در هنگام لزوم درایوی را فرمت کنید چرا که هارد سیستم در اثر فرمت های متوالی نیز ممکن است آسیب ببیند. همچنین باید بدانید که استفاده بیش از حد از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات نیز موجب کند شدن و درنهایت خرابی هارد می شود.
46. هرچند وقت یک بار (مثلا هر ماه و حتی هر هفته) کل سیستم خود را با آنتی ویروس اسکن کنید و همچنین هارد خود را پراکنده زادیی (Defragment) نمایید. (بروز کردن آنتی ویروس را هم که در بند ۳ ذکر شد فراموش نکنید)
47. عادت کنید که از فونت های لاتین برای پوشه ها و فایلها استفاده کنید چرا که بسیاری از نرم افزارها با فایل های با نام فارسی مشکل دارند و بعضی از نرم افزارها حتی پوشه های فارسی را نمی شناسند. ضمن آنکه در صورت پاک شدن ناخودآگاه آنها، احتمال بازیابی فایلهای با نام فارسی کمتر است.
48. اگر رایتر شما یک نوع خاصی از سی دی خام را رایت نمی کند و یا آن را خراب رایت می کند، نوع سی دی خام را عوض کنید. همچنین از ورود گرد و غبار به داخل رایتر جلوگیری کنید.
49. سرعت رایت سی دی یا دی وی دی را طوری انتخاب کنید که خوانده شدن سی دی یا دی وی دی رایت شده با دستگاه های قدیمی (و سرعت پایین تر) امکان پذیر باشد.
50. توجه کنید که همواره تاریخ و ساعت سیستم شما به درستی تنظیم شده باشد (تاریخ میلادی). بعضی از نرم افزارها در صورت تنظیم نبودن تاریخ از کار می افتند. علاوه بر آن در صورت نیاز به بررسی فایل ها و پوشه هایی که خودتان ایجاد کرده اید، تاریخ صحیح به یاری تان خواهد آمد.
51. برای دیدن سایت ها می توانید از IE و Mozill FireFox و دیگر مرورگرها استفاده کنید. موزیلا فایرفاکس بسیار سریع تر و ساده تر از اینترنت اکسپلورر است. اما باید به این نکته توجه کنید که بسیاری از سایت ها (و بخصوص سایت های ایرانی) فقط تحت استاندارد IE طراحی شده اند و ممکن است برای دیدن آنها و کار با این سایت ها، فایر فاکس مشکلاتی ایجاد کند.
52. بسیاری از سایت هایی که کرک و قفل شکن نرم افزارها را در اختیار شما قرار می دهند سعی می کنند از طریق آن، سیستم شما را به ویروس (اغلب تروجان) آلوده کنند. پس در صورت ممانعت برنامه آنتی ویروس آنها را دانلود نکنید.
53. فلاپی دیسک ها اغلب در اثر گرد و غبار، رطوبت و حرارت خراب می شوند. در مواردی که با اطلاعات مهم و ضروری سر و کار دارید به فلاپی دیسک ها اعتماد نکنید!
54. فایل های اضافی ویندوز را با استفاده از نرم افزارهای مخصوصی مانند Window Washer و Wash And Go حذف کنید تا با پیغام "کمبود فضا" و همچنین کندی سیستم مواجه نشوید.
55. همراه داشتن یک حافظه جانبی (مانند فلش کارت ها یا کول دیسک ها) به یک نیاز تبدیل شده است. یک فلش درایو مناسب تهیه کنید و از آن برای انتقال فایل هایتان به کامپیوترهای دیگر استفاده کنید.

منبع: یزد آی تی وبلاگ.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
will viagra go generic
21 خرداد 98 05:13

Howdy! I could have sworn I've been to this web site before but after browsing through many of the posts I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly pleased I found it and I'll be book-marking it and checking back often!
http://www.vrnfolk.ru/node/585
6 اردیبهشت 98 10:03
ブランドコピー代引き時計/財布-スーパーコピーブランド代引き専門店
https://www.sheetplantassociation.com/content/first-pak
6 اردیبهشت 98 10:02
日本一流品質のエルメススーパーコピーの専門店こちらは。人気のエルメスコピー、エルメスレプリカとブランドバッグなど多数ご用意。
http://www.siv-marsens.ch/node/149
6 اردیبهشت 98 10:01
グッチiPhoneXケース手帳型
http://sergeyshmakov.ru/personalpanellessons/
18 فروردین 98 11:27
スーパーコピーブランド激安通販専門店2017年優良ブランドコピー品通販専門店
Umanizzare
18 دی 97 12:53
Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to
“return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I
suppose its ok to use a few of your ideas!!
Celia
7 دی 97 20:33
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I find It truly
useful & it helped me out a lot. I am hoping to present one thing back
and help others like you helped me.
brazil nuts costco
4 دی 97 16:59
Hi there Dear, are you truly visiting this site on a regular basis,
if so then you will absolutely obtain fastidious experience.
fence installation lowes
2 دی 97 10:02
Chain-hyperlink fences are particularly price-efficient.
Odell
1 دی 97 15:44
The precise advice can prevent money and time.
brazilian wax for men
29 آذر 97 03:14
Ahaa, its good dialogue about this piece of writing here at this weblog,
I have read all that, so now me also commenting here.
Emilia
25 آذر 97 14:30
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
Tamera
14 مهر 97 16:38
9. UCLA Faculty of Theater, Movie, and Tv.
Foot Complaints
16 مرداد 96 00:38
Appreciation to my father who informed me about this weblog, this blog is actually awesome.
http://starlazusky.blog.fc2.com
15 مرداد 96 14:42
It is perfect time to make some plans for the long run and it is time to
be happy. I have read this submit and if I may just I desire to recommend you some fascinating issues or tips.
Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
I wish to learn more things about it!
mairatkach.hatenablog.com
15 مرداد 96 09:51
With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My
website has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it seems
a lot of it is popping it up all over the internet without my
agreement. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I'd definitely
appreciate it.
Can you stretch to get taller?
14 مرداد 96 12:16
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!
http://maddieheidi.wordpress.com
18 تیر 96 18:44
Great work! That is the kind of info that are supposed to be shared across
the internet. Shame on Google for no longer positioning this publish
upper! Come on over and consult with my web site .
Thank you =)
sordidelection650.wordpress.com
2 خرداد 96 14:38
It's really a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful information with
us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
BHW
1 اردیبهشت 96 23:36
Hi there, the whole thing is going nicely here and
ofcourse every one is sharing data, that's genuinely good, keep up writing.
BHW
24 فروردین 96 01:54
Greetings! Very useful advice within this article! It is
the little changes that produce the most important changes.
Many thanks for sharing!
manicure
22 فروردین 96 05:28
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! However,
how can we communicate?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo