تبلیغات
تفریحی آموزشی سرگرمی - آموزش کورل دراو.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد

بخش اول محیط کارل

قبل از هرچیز باید بدونید که این بحث آموزشی برای برنامه کارل ورژن 12 هست.

واژه های رایج:
سند: صفحه ای که در اون اشیا رو ایجاد میکنیم
شی: ما تمام چیزهایی رو که در یک سند وجود داره شی (Object) میشناسیم.

اولین چیزی که شما موقع اجرای برنامه میبینید صفحه خوش آمد گویی است. (عکس زیر)    

 


  گزینه های موجود در این پنجره به اینگورین ( منظور همان به این شرح است ):

1- NEW یا همان صفحه جدید که یک پیج جدید به شما میده.

2- HISTORY یا همون پیشینه ها که آخرین فایل های ادیت شده رو برای باز کردن دم دستتون میزاره.

3- OPEN هم برای باز کردن فایل هایی هست که دارید.

 4- TEMPELT یا فایل های از پیش آماده شده برنامه کارل.
 که لازم به ذکره که برای طراحی موفق تر باید ذوق بهتر داشته باشید و از ذوق و سلیقه خودتون بیشتر استفاده کنید. اگرم فکر میکنید ادم بی ذوقی هستید ایرادی نداره با تمرین و ممارست میتونید این ذوق رو در وجود خودتون بیدار کنید ( که البته شک دارم موفق شید )  
 
 5- TUTOR هم بخش آموزش کارل هست که پیشنهاد میکنم حتمن بهش یه نگاهی بندازید اگر هم انگلیسی بلد نیستید عکس هاش رو نگاه کنید و طوری وانمود کنید که انگلیسیتون توپه و دارید میخونید. 
 
 6- WHAT IS NEW? به شما کاربرد های جدیدی که به برنامه اضافه شده رو بازگو میکنه.
 
 7- SHOW THIS .... هم اگر تیکش رو بردارید دیگه با هر بار اجرای کارل با پنجره WELCOM روبرو نمیشید.
 
 8- www.designer.com هم لینکی هست که شما رو به وبسایت محصولات کارل برای طراحی میبره.
 
 
 در اینجا هم تصویر محیط کارل رو داریم البته با اینکه میدونم تمام توضیحاتی رو که توش نوشتم رو میدونید اما چون قول داده بودم از سطح مبتدی شروع کنم همینه که هست !!! 
 
 
 
 البته اینم باید بگم که برنامه کارل نکات نهفته زیادی داره به طوری که اکثر مواقع به خودتون میگید که ااااا اینو ندیده بودم یا نمیدونستم. حتی اگر به سطح کاملا حرفه ای هم برسید بازم مطمئن باشید که چیزی درست مقابل چشماتون هست اما شما به اون دقت نکرده بودید. من خودم هم راستش با تمام ادعایی که دارم یک کتاب آموزش کارل رو همیشه در دسترس نگه میدارم و هرچند وقت یکبار یک مرور سریع بهش میکنم و جالب اینجاست که هر دفعه چیز جدیدی توش میبینم که قبلا یا دقت نکرده بودم یا متوجه نشده بودم. به همین دلیل از اینکه میبینید از سطحی کاملا ابتدائی شروع میکنم ناراحت نشید و مطمئن باشید در صورت استقبال به مرور زمان چیزهایی برای آموزش میزارم که در هیچ دانشگاهی و هیچ جا بهتون یاد نمیدن. 
 
 
 
 و اما نوارهای موجود در کارل هم به این شرح هست.
 
 
 
 1-     نوار منو که برای دسترسی به آپشن ها و ابزارها و... هست که بعدا دربارش مفصل صحبت میکنیم.
 
 
 2-     نوار استاندارد که همیشه با همین ظاهر در زیر منو بار خواهد بود این نوار هم شامل دکمه های Save – Open – New و...هست که دسترسی رو به فرمانهایی که بهشون زیاد احتیاج پیدا میکنید رو در دست رستون قرار داده.
 
 
 3-     نوار خصوصیات که با انتخاب ابزار های مختلف دکمه ها و دستوراتی که در اون وجود داره تغییر میکنه حالتی که در عکس میبینید در حالت معمولیه و نشون میده که ما هیچ ابزاری رو انتخاب نکردیم بعدها با این نوار ابزار بیشتر کار داریم.
 
 
 
 
 
 1-     ایجاد یک سند جدید
 2-     Open باز کردن فایل های از پیش Save شده
 3-     Save ذخیره سند
 4-     Print چاپ سند
 5-     Cut برش شی (شی انتخاب شده)
 6-     Copy کپی کردن شی (شی انتخاب شده)
 7-     Paste چسباندن (شی Copy و یا Cut شده)
 8-     Undo لغو آخرین دستور داده شده یا همون ببخشید اشتباه کردم 
 9-     Redo اجرای آخرین دستور پس از undo یا همون اصلا هم اشتباه نکردم خواستم تو رو امتحان کنم
 10-     Import وارد کردن یک سند و یا هر فایلی که برنامه آن را ساپورت کند ( مثل .jpg )
 11-     Export فرستادن شی و یا کل سند به فرمتی که مورد حمایت برنامه باشد. ( مثل .psd )
 12-     نمایش صفحه در ابعاد ....%
 13-     با این موشک میتونید الباقی برنامه های کارل رو اجرا کنید.
 14-     ارتباط با اینترنت و سایت Corel
 
 
 
 
 
 1-     سایز کاغذ. شما در اینجا میتونید اندازه های استانداردی که برای کاغذ وجود داره رو ببینید و انتخاب کنید.
 2-     در اینجا شما میتونید با وارد کردن اندازه های دلخواه یک کاغذ با سایزی که میخواید داشته باشید.
 3-     نوع قرار گرفتن کاغذ در اینجا مشخص میشه. شما میتونید کاغذ خودتون رو عمودی یا افقی داشته باشید.
 4-     واحد اندازه گیری رو هم در اینجا مشخص کنید. به طور پیش فرض اینچ هست که شما میتونید میلیمتر یا سانتی مترش کنید.
 5-     در اینجا میتونید مشخص کنید که بعد از انتخاب یک شی با زدن کلید های جابجایی چقدر شی تون جابجا بشه
 6-     در اینجا هم مختصات رو میتونید ببینید
 7-     در اینجا هم میتونید مشخص کنید که فایل هاتون به Grid (بعدا توضیح میدم در بارش) بچسبه یا نه
 8-     در اینجا هم نوع انتخاب شی رو میتونید مشخص کنید. برای مثال میتونید مشخص کنید که وقتی داخل یک مربع ( نه روی خط مربع ) کلیک میکنید انتخاب بشه یا نه.
 9-     در اینجا هم با زدن کلید اول پنجره Option میاد که اونم بعدا توضیح میدم و با زدن کلید دوم مشخص میکنید که شی تون هنگام جابجایی به اضلاع شی دیگه بچسبه یا نه ( حالت آهنربایی ) ادامه اموزش آشنای با محیط برنامه Corel Draw


  سویچر بین صفحات: شما در اینجا میتونید یک صفحه اضافه کنید و یا یک صفحه رو پاک کنید و همچنین میتونید به صفحات بعدی و قبلی برید.

نوار وضعیت: اگر این نوار رو ندارید حتمن دلتون بسوزه  چون من دارم. این نوار واقعا به درد میخوره شما در گوشه سمت راست میتونید ببینید که رنگ داخل و دور خط یک شی چی هست یا به کمک این نوار بفهمید که چند تا شی در یک سند ایجاد کردید یا اینکه مختصات اون شی در سندتون چیه و کلی چیز دیگه .

مکان نما: در اینجا هم اگر با دقت نگاه کنید یک مربع سفید رنگ هست اسکرول بارها رو از هم جدا کرده وقتی داخل این مربع کلیک کنید یه پرویو از کل سندتون بهتون میده و با جابه جا کردن موس میتونید به جای جای سند مراجعه کنید. این قابلیت هنگامی که در حالت زوم هستید خیلی بدردتون میخوره. کلید N صفحه کلید هم همین پنجره نمایش رو براتون میاره. 


 


اما پالت رنگ در پالت رنگ که شکلش رو در پست های قبلیم میتونید ببینید ما ترکیبی از رنگ های مختلف رو داریم. توجه داشته باشید که رنگ های موجود در برنامه کارل به صورت CMYK هست و نه RGB.
شما اگر یک عکس رو که به صورت RGB هست رو هم به برنامه کارل ایمپورت کنید برنامه به طور خودکار اون شکل رو تبدیل به یک شکل CMYK میکنه. اما این ها یعنی چی؟ یا به عبارتی اینی که الان گفتی یعنی چــه؟؟؟ 
رنگ CMYK چیست؟
رنگ CMYK به رنگی گفته میشود که از ترکیب رنگ های ( CYAN = آبی ) و ( MAGENTA = قرمز ) و ( YELLOW = زرد ) و ( BLACK = مشکی ) تشکیل شده باشد که این رنگ ها میتواند بالغ بر چند میلیون باشد. شما هنگامی که میخواهید کاری را برای چاپ ( نه پیرینت بلکه چاپ ) طراحی کنید باید از ابتدا مبنای کار خود را با رنگ های CMYK ( جان خودم خسته شدم از بس شیفت و الت رو زدم تا زبون عوض بشه ) آغاز کنید چون در چاپ این رنگ ها معتبر است و برای چاپ اگر شما در طرحتان از 100000000000000 رنگ هم استفاده کنید به وسیله چهار زینگ تمام رنگ های شما به دست می آید که این چهار زینگ هر کدام مخصوص یکی از رنگ های اصلی ماست. (ساده است همون درس کلاس ابتدایی که میگفتن مثلا اگه قرمز رو با آبی ترکیب کنی میشه سرمه ای )

اما رنگ RGB
این رنگ ترکیبی از رنگ های ( RED = قرمز ) و ( GREEN = سبز ) و ( BLACK = مشکی ) است که بیشتر در پرینتر ها و طراحی های صفحات وب و... مورد کاربرد است. 

 


  1-  &PICK TOOL یا همون ابزار انتخاب از اسمش مشخصه که کارش چیه. این ابزار برای انتخاب کردن و یا جابه جا کردن اشیاء موجود در یک سند هست.
2-     ابزار بزیر که با اون میتونید یه خط و یا یک شی رو به صورت آزاد ادیت کنید. به این معنی که میتونید یک خط کاملا صاف رو به منحنی و یا ضلع های یک مربع رو به صورت منحنی در بیارید. اون فلشه کوچکی رو هم که میبینید کنارش هست به این معنی هست که این ابزار دارای یک سری زیر مجموعه است زیر مجموعه هایی مثل چاقو ، پاک کن و... که دربارشون بعدا بحث خواهیم کرد.
3-     ابزار زوم که بوسیله اون میتونید نمای صفحه رو نزدیک و یا دور کنید که این ابزار هاتکی های زیادی داره و صد البته خیلی هم به درد بخوره برای دیدن هات کی های ابزار زوم کافیه به موضوع « ترفند ها و هاتکی های کارل » مراجعه کنید.
4-     ابزار ترسیم خط : با این ابزار هم میتونید خطوط رو ایجاد کنید حالا این خط میتونه یک خط صاف باشه یا یک خط کج و ماعوج. این ابزار هم دارای یک سری زیر مجموعه هست که بعدا با هاشون خیلی بیشتر آشنا میشید.
5-     این ابزار هم برای ترسیم مربع هست که زیر مجموعه اونم مربوط میشه به مربع اما با کمی تسلط بیشتر.
6-     ابزار دایره هم که کاملا مشخصه زیر مجموعه اش هم مثل زیر مجموعه مربع هست. یا دتون باشه که این دو ابزار ( مربع و دایره ) مادر تمام اشکال ما میتونن باشن (یا اینکه یکیشون بابا یکی دیگه شون مامان اشکال ما باشن ) شما به کمک این دو ابزار میتونید اشکال مختلفی رو که میخواید دربیارید.
7-     شش ضلعی هم برای کشیدن شش ضلعی است ( خیلی با هوشم نه ) اما بدونید که شما با یک شش ضلعی میتونید ستاره های خوشکل و جور واجوری بسازید زیر مجموعه اش هم دارای ابزار ایجاد مشبک یا مارپیچ ( یا به قول من آخ سرم گیج رفت ) هست.
8-     سیمبل هم برای کشیدن شی های از پیش آماده است که بیشتر به دردتون میخوره اشیائی مثل فلش ها یا ستاره ها یا .... قلب که میدونم زیاد میکشیدش.
9-     ابزار نوشتاری رو هم فکر نمیکنم زیاد لازم باشه دربارش توضیح بدم . ابزاریه که باهاش میتونی متن ها تون رو تایپ کنید.
10-     در اینجا ما جالب ترین ابزار موجود در کارل رو داریم ابزاری مثل سایه، سه بعدی، کنتراست و... که توضیح دادن در باره هر کدوم زمان زیادی میخواد که در درس بعد انشا... توضیح میدم.
11-     قطره چکان هم برای تشخیص درصد رنگ های موجود در اشیا و یا عکس هاست برای استفاده از اون فقط کافیه انتخابش کنید و روی شی ای که دارای رنگ هست کلیک کنید تا درصد رنگ های استفاده شده رو بهتون نشون بده.
12-     ابزار دور خط . شما در اینجا میتونید مشخص کنید که مثلا دایره ای که کشیدید دور خطش چند میلیمتر باشه یا به صورت خط معمولی باشه یا نقطه چین.
13-     سطل رنگ هم برای ریختن یک رنگ در داخل یک شی هست و اما زیر مجموعه هاش ، به کمک زیر مجموعه های این ابزار میتونید مشخص کنید داخل شی مورد نظرتون با یک شکل پر بشه و...
14-     اما سطل رنگ کوچک هم میتونه بعد از پر کردن یک شی به عنوان مثال با یک عکس اون عکس رو جابه جا کنه و یا در تعداد بیشتر کنار هم بچینه زیر مجموعه اون هم برای ایجاد بعد در شی هاتون هست که بعدا اگر لازم شد میگم.
15-     و اما ابزار ترسیم آزاد که به این نسخه از برنامه اضافه شده خوب بعد از برنامه های فری هند و فلش کارل هم باید یه فکری برای این ابزار میکرد این ابزار کارش به این صورته که شما بعد از انتخابش میتونید با کشیدن یک مربع در سند ( که البته با موس کار خیلی مشکلی هست ) رو تبدیل کنید به یک مربع واقعی و بدون هیچ لغزشی.


 


Shape tools با هات کی F10


 


 


 


www.explorer.ir


 الف- زیر مجموعه ها:
1- Shape tools که امروز فقط با این ابزار کار داریم تمام چیزهایی رو هم که میگم در حالت انتخاب این ابزار هست پس اگر اشتباهن Pick Tool رو انتخاب کردید و شکل ها رو مغایر با برنامه تون دیدید سریع بیاید سراغ این ابزار.
2- Knife یا همون چاقو که برای برش تصاویر و شی هامون ازش استفاده میکنیم.
3- Eraser یا معادل فارسیش پاک کن که برای ..... خودتون میدونید من نمیگم.
4- شماره 4 هم مهم نیست برای فهمیدن اینکه کارش چیه یه مربع رنگی بکشید بعد از اون با این ابزار روش کلیک کنید و موس رو جابه جا کنید.

5- آقا ما به این ابزار تو دهاتمون میگیم شخم زن اینم برای ایجاد شکستکی در اضلاع شی مون به کار میره.

6- اینم برای چرخشه شی مون حول محور جایی که موس رو روش کلیک کردیم هست.

قبل از اینکه بخوام برم سراغ نوار خصوصیات این ابزار بزارید درباره اش با هم مفصل یه صحبت کنیم. 
کارآیی های این ابزار انقدری زیاد هست که نتونم همه ش رو بگم. اما فرض کنید با ابزار Free Hand یا همون ابزار ایجاد خط آزاد یک منحنی میکشید بعد یه دفعه میگید که کاش انحنای خط تون چاق تر یا لاغر تر بود یا اینکه کاش از جاهای مختلف میشکست و خم میشد و...اینجاست که میتونید روی این ابزار حساب کامل باز کنید. این ابزار برای وکتور کردن لوگو ها و ارم های مختلف شرکت ها فوق العاده به دردتون میخوره و کلی چیز دیگه.یک خط بکشید و ابزار Shape tools رو انتخاب کنید و به نوار خصوصیاتش نگاه کنید و با من دونه دونه این چیزها رو مرور کنید.

اما نوار خصوصیات ابزار Shape tools 

 


- Add اضافه کردن یک نقطه به شی مون
توجه: هر نقطه در یک خط میتونه خیلی مهم باشه شما با وجود یک نقطه مشخص میکنید که انحنای خط تون از کجا شروع یا کجا تموم بشه یا اینکه از کجا خط تون شکسته شه.

2- Delet Nots برای حذف کردن یک نقطه

3- Join To ... این دکمه کارش اینه که دو نقطه رو به هم متصل کنه برای کامل فهمیدنش برید به سطر بعد.

4- Break Curve این دکمه کارش کاملا برعکس دکمه قبلیمونه این دکمه خط رو از جایی که میخواید قطع میکنه و خط تون تبدیل میشه به دو خط. حالا یک خط صاف بکشید بعد با ابزار Shape tools وسطش یک کلیک کنید تا یک نقطه در وسط خط تون ایجاد کنه (یادتون باشه یک کلیک برای ایجاد یک نقطه موقتی و دو کلیک برای ایجاد یک نقطه دائمی به کار میره ) بعد روی دکمه 4 کلیک کنید اگر چشتون رو باز کنید میبینید که خطتون از وسط قطع میشه و از اونجایی که چه دلتون بخواد چه نخواد یک خط از حداقل دو نقطه ایجاد شده دونقطه کنار کنار هم دارید که به هم متصل نیستن حالا دو نقطه رو انتخاب کنید و روی ابزار 3 کلیک کنید تا دوباره یک خط داشته باشید. شاید  بگید خوب Undo میکنیم خلاص اگر اینطوره فسفر، باهوش، اینا رو گفتم یاد بگیری نه اینکه بازی کنی.

5- یک منحنی ایجاد کنید حالا در وسط منحنی کلیک کرده و دکمه شماره 5 رو بزنید. با این عمل منحنی تون تبدیل میشه به یک خط صاف.

6- شما وقتی یک خط رو با دکمه شماره 5 صاف میکنید اون خط دیگه به خودش انحنا نمیگیره حتی اگه خودتونو بکشید. شما هر چند تا نقطه ام که در خط صاف تون درست کنید و جابه جا کنید خط تون شکسته میشه نه منحنی. حالا دکمه شماره 6 مشکل شما رو حل میکنه با کلیک کردن وسط یک خط صاف و زدن این دکمه خط شما دوباره به یک منحنی تبدیل میشه.

7- دکمه شکستن بازوهای ( اگر دقت کرده باشید وقتی روی یک نقطه کلیک میکنید برنامه دو بازوی اون نقطه رو بهتون نشون میده شما میتونید با جا به جا کردن بازوهای چپ و راست منحنی تون رو به دلخواه درست کنید ) گاهی اوقات وقتی یکی از بازوهای نقطه تون رو جابه جا میکنید روی انحنای طرف دیگه هم تاثیر میزاره و برای حفظ انحنا طرف دیگه نقطه روهم به نسبت جایی که شما جا به جا کردید تغییر میده. ( برای فهمیدن کامل این موضوع فرض کنید دستاتون رو از هم باز کردید و با بالا یا پایین بردن یکی از دستاتون اون یکی دستتون هم به نصبت دست دیگه تون بالا یا پایین بره اگه شما دست راستتون رو بالا ببرید دست چپتون به همون مقدار پایین میاد والا آخر ) این کار بعضی اوقات اجازه نمیده که شما شکلی رو که میخواید دقیق در بیارید وقتی بعد از انتخاب نقطه روی دکمه 7 کلیک کنید بازوهای اون نقطه رو میش * ک نه و دیگه اجازه نمیده که سمت دیگه خطتون از حرکت سمتی که شما جابه جا میکنید تاثیر بگیره.

8- بعد از ایجاد شکستگی در بازوها میتونید با این نقطه بازوها رو به هم متصل کنید تا دوباره تاثیر پذیر از حرکت همدیگه باشن.

9- وقتی یک نقطه رو میش * ک نید با زدن این دکمه بازوهای نقطه تون با هم موازی میشن و به صورت اتوماتیک خط تون تبدیل به یک منحنی با انحنای موازی بین بازوها میشه.
10- جهت منحنی رو برعکس میکنه که من هنوز نتونستم بفهمم با این کار چه اتفاقی میوفته.

11- برای بستن خطتون و تبدیل کردن خطتون به یک شی که بشه داخلش رو رنگ کرد البته به صورت موازی و با خطوط صافتون.

13- برای متصل کردن نقطه ابتدایی به نقطه انتهایی خطتتون و تبدیل کردنش به یک شی بسته. توجه داشته باشید که شما فقط میتونید به یک شی بسته رنگ بدید.

14- اینم برای بزرگ یا کوچک کردن خطتون در محدوده یک نقطه است. ( برای آشنایی بیشتر باهاش کار کنید )


15- این هم برای چرخوندن نقطه تون در یک خط ( برای آشنایی بیشتر باهاش کار کنید )

16- این هم Arrenge نقطه هاست به این صورت که با انتخاب دو یا چند نقطه و زدن این دکمه یه پنجره کوچک میاد که میپرسه میخواید چطور ارنج بشن مثلا همه نقاط رو موازی با هم در جهت افقی یا عمودی میزاره.

17- ایجاد حالت کشی به خط تون.

18- انتخاب تمام نقطه ها یک شی یا همون Select All خودمون ولی فقط برای نقاط.

19- در اینجا میتونید میزان انحنای یک خط رو وارد کنید.


تمرین
1- با ابزار Free Hand یک خط صاف بکشد.
2- در اون خط چند نقطه اضافه ویا حذف بکنید.
3- به خططتون انحنا بدید و بعد صافش کنید.
4- حالا خطتون رو از چند جهت خم کنید به طوری بازوها از هم تاثیر نگیرند.
5- حالا خطتون رو تبدیل کنید به یک شی بسته.
موفق باشید.{در این مکان برای ارج نهادن به حقوق معنوی دیگران و افزایش اعتبار وبلاگ تمامی پست ها با ذکر منبع ثبت می شوند}

منابع : "explorer.ir"   -   "persianforum.net"

Admin Logo
themebox Logo